Istnieją trzy typy raka jajnika. Każdy typ wywodzi swą nazwę od rodzaju komórek, z których pochodzi. Około 90% raków jajnika wywodzi się z komórek pokrywających jajniki. Ten typ nazywa się nabłonkowym rakiem jajnika - niektóre nowotwory jajnika są nazywane guzami granicznymi i zazwyczaj nie są złośliwe. Większość raków (65-85%) to raki inwazyjne, mogące szerzyć się na inne narządy w organizmie. Określenie „rak jajnika” najczęściej dotyczy właśnie tego typu raka.
Pozostałe dwa rodzaje to raki wywodzące się z komórek zarodkowych i podścieliska. Komórki zarodkowe to komórki znajdujące się w jajniku i produkujące komórki jajowe. Podścielisko to tkanka łączna jajnika; produkuje ona hormony.
Guzy wywodzące się z komórek zarodkowych i podścieliska stanowią odpowiednio 5% raków jajnika.
Guzy jajnika rosną szybko, lecz zazwyczaj nie dają dolegliwości bólowych lub objawów jakie spotyka się w innych rakach. Rak jajnika we wczesnej fazie choroby najczęściej rozprzestrzenia się wewnątrz jamy brzusznej. Komórki rakowe mogą naciekać również wątrobę i żołądek. W późnym stadium choroby rak może szerzyć się poprzez węzły chłonne i krew do innych części ciała, w tym do płuc i mózgu. W chwili rozpoznania, 33% pacjentek ma chorobę ograniczoną do jajników i miednicy.