0 głosów
w Zdrowie przez użytkownika
Co to Mononukleoza?

2 odpowiedzi

0 głosów
przez użytkownika
Mononukleoza to choroba, której sprawcą jest wirus Epsteina-Barr. Około 20% ludzi jest nosicielami tego wirusa. Mogą zarażać lub w pewnym momencie sami zachorować. Dzieje się tak przeważnie wtedy, gdy obniża się odporność organizmu. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy: osłabienie, rozdrażnienie, bóle mięśni, potem ból gardła i powiększone migdały i wysoka temperatura mogą przypominać inne choroby: grypę czy anginę. To sprawia, że mononukleozę trudno rozpoznać, a prawidłową diagnozę można uzyskać wyłącznie na podstawie badania krwi. Choroba ta może prowadzić do ciężkich powikłań: zapalenia opon mózgowych, mięśnia sercowego czy niewydolności szpiku kostnego. Dlatego należy być czujnym i nie lekceważyć niepokojących symptomów.
0 głosów
przez użytkownika (1.4k)

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, która atakuje najczęściej młode organizmy, czyli dzieci i młodzież. Jej nazwa pochodzi z łacińskiego Mononucleosis infectiosa. Powszechnie znana jest również pod innymi nazwami, takimi jak choroba Pfeiffera, gorączka gruczołowa, angina monocytowa, lub choroba pocałunków. Ostatnia nazwa wynika zapewne z możliwość zakażenia się mononukleozą poprzez ślinę. Niemniej zakażenie może nastąpić również w inny sposób, na przykład drogą kropelkową.

 

Za wystąpienie przedmiotowej choroby odpowiedzialny jest jeden z najczęściej atakujących ludzi wirus Epsteina – Barra (EBV) należący do grupy opryszczkowych. Jego nosicielstwo jest powszechne, bowiem u większości osób dorosłych stwierdza się przeciwciała świadczące o kontakcie z EBV. Wirus ten atakuje głównie komórki nabłonka błony śluzowej nosa, gardła i uszu, migdałki podniebienne oraz limfocyty B. We wczesnej fazie choroby objawy mononukleozy zakaźnej przypominają objawy typowej grypy, świnki lub anginy. Podobieństwo to jest nierzadko powodem mylenia tych chorób i utrudnia właściwe zdiagnozowanie. W większości przypadków, lekarz rozpoznaje chorobę w oparciu o podstawowe badanie chorego, tym niemniej w celu potwierdzenia diagnozy, sugeruje się przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych.

 

W przypadku zakażenia mononukleozą, w obrazie morfologicznym krwi zauważa się znaczny wzrost liczby białych krwinek z przewagą limfocytów. Dodatkowo, rozpoznanie mononukleozy możliwe jest poprzez wykonanie kolejnego badania na obecność przeciwciał heterofilnych, jakie pojawiają się w ludzkim organizmie w czasie zakażenia wirusem EBV, które jednakże nie zwalczają wirusa i tym samym nie chronią człowieka przed dalszym rozwojem choroby. W przypadku pojawienia się wątpliwości co do zakażenia mononukleozą, ostatecznym i jednocześnie bardzo dokładnym badaniem, dającym stuprocentową pewność, jest badanie krwi na obecność swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi Epsteina – Barra.

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź
pytanie zadane 14 maja 2012 w Zdrowie przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi
pytanie zadane 4 lutego 2012 w Zdrowie przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź
pytanie zadane 4 lutego 2012 w Zdrowie przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź
pytanie zadane 4 lutego 2012 w Zdrowie przez użytkownika niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź
pytanie zadane 4 lutego 2012 w Zdrowie przez użytkownika niezalogowany
Witaj w serwisie pytań i odpowiedzi Pytania.pl, gdzie masz możliwość zadawania własnych pytań i otrzymywania odpowiedzi od innych użytkowników społeczności. Zarejestruj konto i dołącz do użytkowników Pytania.pl. Pytaj, odpowiadaj i zdobywaj punktu!

Kategorie

...